Zanim zaprezentujemy nasze gotowe prace z historii – mały wstęp.
Historia to kierunek studiów na który wybierają się miłośnicy dat i dawnych zdarzeń. Liczba przedmiotów związanych z poznaniem zarówno najnowszych jak i najbardziej odległych wydarzeń sprawia, że studenci tego kierunku mają szansę poznać na nowo wiele ważnych dla historii wydarzeń. Specjalności jakie tworzy ten kierunek pozwalają studentowi by nabrał wiedzy teoretycznej o dawnych wydarzeniach, a także mógł ją przekazywać innym.
Większość studentów historii to przyszli nauczyciele, którzy podczas studiów mają za zadanie dobrze przygotować się do praktyki pedagogicznej i kontaktu z uczniem. W tym celu łączą zajęcia dydaktyczne z potrzebną wiedzą jaką muszą zebrać do przekazywania jej dalej przyszłym pokoleniom. Poza pracą w szkole wielu historyków prowadzi badania nad dawnymi cywilizacjami i kulturami i pisze na ten temat książki i przewodniki, prowadzi także wykłady i odczyty.
Praca badacza historycznego w Polsce wiąże się zwykle z pracą w Instytucie Pamięci Narodowej a także pracą kustosza lub przewodnika w muzeum. Absolwent historii ma więc niesamowitą okazję bezpośredniego kontaktu z historią a co więcej dzięki swoim odkryciom może zmienić poglądy ogółu na wiele kwestii. Pracując w instytucie historycznym historycy mają możliwość kontaktu z dawnymi dokumentami i zapisami, które do niedawna stanowiły zagadkowy element dla większości społeczeństwa. Odtajnienie wielu spraw daje szansę na kolejne zmiany w etapie historycznym jaki prowadzimy. Studenci historii to przede wszystkim pasjonaci, którzy poszukują dostępu do tego co dawne i mniej znane lub też młodzi ludzie chcący kontynuować swoje zainteresowania lub pogłębiać ulubiony temat.
Mimo teoretycznego wymiaru studiów tak jak na wszystkich innych kierunkach studenci historii zobowiązani są do pisania prac naukowych, a wiarygodność pomocy naukowych w tym wypadku odgrywa decydujące znaczenie. Prace licencjackie czy prace magisterskie absolwentów historii łączą w sobie nie tylko wiedzę historyczną, ale także elementy polityki i strategii, ponieważ często dotyczą one ustrojów politycznych dawnych krajów i mocarstw. Liczba pozycji bibliograficznych i materiałów źródłowych jakie są dostępne sprawia, że praca licencjacka i praca magisterska przypomina często tom encyklopedii. Liczba studentów rozpoczynających studia na historii pokazuje, że pasjonatów dawnych zdarzeń naprawdę nie brakuje.
Jakie są perspektywy zawodowe po zakończeniu tego rodzaju studiów?
Jak już zostało wspomniane, wielu absolwentów szuka pracy w szkolnictwie, niestety z roku na rok spadająca liczba dzieci sprawia, że nie znajdują oni tam zatrudnienia. Wielu historyków szuka pracy na własną rękę organizując badania nad danym tematem i starając się o państwowe lub prywatne dotacje na te cele. Owocem takich badań czy podróży są często książki naukowe lub przewodniki. Historycy o analitycznych umysłach mogą szukać zatrudnienia w instytutach pamięci a także w ośrodkach badawczych. Pensja absolwenta tego kierunku nie jest zbyt wysoka. W przeciwieństwie do kolegów z akademii ekonomicznej czy politechniki zarobki są nawet kilka razy mniejsze. Liczba zajęć dodatkowych, których może się podjąć mimo jednego etapu w szkole sprawia jednak, że wielu młodych ludzi decyduje się na studiowanie tego kierunku.
Uczelnie oferujące kierunek historii kuszą przyszłych studentów ciekawymi ofertami zajęć, dobrą, to znaczy wykwalifikowaną kadrą a także bogatym zapleczem naukowym i szansą na rozpoczęcie intensywnych badań historycznych. Na studia magisterskie z historii mogą zgłosić się absolwenci wszystkich kierunków humanistycznych, którzy posiadają co najmniej tytuł licencjata. Jeśli młody człowiek wychodzi z założenia, że poznanie historii i kontakt ze źródłami historycznymi jest dla niego czymś niesamowitym to ten kierunek jest po prostu dla niego stworzony.
Jeśli szukacie Państwo opracowania historycznego dotykającego węższego, interesującego Was tematu, zapraszamy do naszej bazy! Być może znajdziecie tu pracę, która zaoszczędzi Wam miesięcy spędzonych w archiwach na bezowocnym poszukiwaniu informacji – dokładne źródła i sygnatury to dla historyka prawdziwy skarb.
Znajdziecie tu Państwo zarówno prace dotykające szerszych zjawisk historycznych, to nietypowe dotyczące życia codziennego dawnych społeczeństw czy monografie i historie rodów. Zapraszamy!
Poniżej nasze gotowe prace z historii w kolejności alfabetycznej:
- Administracja nauki i oświaty w II RP
- Administracja Rosji w XIX w. i początkach XX wieku
- Biografowie PRL o Maurycym Mochnackim
- Biografowie PRL o Maurycym Mochnackim
- Działalność pedagogiczno-dydaktyczna Księży Salezjanów w Oświęcimiu w latach międzywojennych
- Geografia, historia i kultura greckiej wyspy Kreta
- Historia integracji Polski z Unią Europejską
- Historia katastrofy w Czarnobylu
- Jan Skrzynecki i jego działalność w Powstaniu Listopadowym
- Kult jednostki w historii XX wieku na przykładzie kultu Adolfa Hitlera w III Rzeszy
- Polskie Lotnictwo Wojskowe 1918-1939
- Powstanie państwa ruskiego i jego struktury administracyjne
- Powstanie styczniowe w powiecie radomskim
- Pozycja kobiety wobec przemian okresu Oświecenia
- Problem kary śmierci w Oświeceniu
- Przesiedlenie ludności niemieckiej z Polski po II wojnie światowej
- Rada Ministrów w Drugiej Rzeczypospolitej
- Reformy administracji w Europie w okresie absolutyzmu
- Społeczna historia miasta Przemyśla w okresie przedautonomicznym
- Wersje zabójstwa Generała Władysława Sikorskiego