Spis treści
Wstęp
Rozdział I. Pojęcie i istota elementów kalkulacyjnych we Wspólnotowym Prawie Celnym
Rozdział II. Wspólnotowa Taryfa Celna
1. Nomenklatura towarowa
2. Środki taryfowe.
2.1. Stawki celne
2.2. Kontyngent taryfowy
2.3. Plafon taryfowy
2.4. Zawieszenie poboru ceł
Rozdział III. Pochodzenie towarów i jego wpływ na wysokość stawek celnych.
1. Reguły pochodzenia towarów
2. Rodzaje stawek celnych
Rozdział IV. Wartość celna
1. Pojęcie wartości celnej
2. Ustalenie wartości celnej
3. Metody ustalania wartości celnej.
Zakończenie
Bibliografia
Wstęp
Niniejsza praca poświęcona jest zagadnieniu elementów kalkulacyjnych w świetle przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
Wybór tego tematu nie jest przypadkowy. Prawo celne, będące istotnym składnikiem regulacji handlu międzynarodowego, wpływa nie tylko na działalność gospodarczą przedsiębiorstw, ale także na codzienne życie obywateli Unii Europejskiej. Zrozumienie zasad, na których opiera się obliczanie ceł, jest kluczowe dla wszystkich podmiotów uczestniczących w międzynarodowej wymianie towarowej.
Podjęłam się opracowania tego tematu, gdyż wydaje mi się że jest interesujący i zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących życia.
Praca składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy zawiera ogólne pojęcia elementów kalkulacyjnych ich znaczenie i zastosowanie związane z obrotem towarowym z zagranicą na tle Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
W rozdziale drugim zajęłam się omówieniem taryfy celnej; środków taryfowych.
Rozdział trzeci swoim zakresem obejmuje pochodzenie towarów, jego wpływ na wysokość stawek celnych.
W rozdziale czwartym omówiono wartość celna towarów, a następnie metody jej ustalania.
Praca napisana jest metodą opisową, do jej napisania wykorzystano literaturę, ustawy oraz informacje znajdujące się w Internecie. Prawo celne to nie tylko ustawy, lecz również liczne przepisy wykonawcze tj. rozporządzenia Rady Ministrów, zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł. Prawo celne obejmuje wiele przepisów z zakresu różnych dziedzin prawa, regulujące zagadnienia związane z obrotem towarowym z zagranicą oraz ustrój organów. celnych i postępowaniem przed nimi w sprawach objętych regulacją prawa celnego.
Zagadnienia poruszone w pracy mają na celu nie tylko przedstawienie teoretycznych podstaw prawa celnego, ale również ukazanie praktycznych aspektów stosowania przepisów w obrocie towarowym z zagranicą. Prawo celne, jako dziedzina prawa ściśle związana z praktyką gospodarczą, wymaga bowiem ciągłego śledzenia zmian przepisów, orzecznictwa oraz praktyki organów celnych.
Praca ta stanowi próbę kompleksowego ujęcia problematyki elementów kalkulacyjnych w prawie celnym, z naciskiem na ich znaczenie dla funkcjonowania wspólnego rynku oraz wpływ na działalność gospodarczą i życie codzienne obywateli Unii Europejskiej. Poprzez szczegółową analizę i syntezę materiału prawnego, niniejsze opracowanie ma na celu nie tylko wzbogacenie wiedzy teoretycznej na temat prawa celnego, ale również pomoc w zrozumieniu jego praktycznych implikacji.