Geografia, historia i kultura greckiej wyspy Kreta

WSTĘP 2

ROZDZIAŁ I. HISTORYCZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU KRETY 5
1.1. Rys historyczny Krety 5
1.2. Kreta jako główny historyczny walor turystyczny Grecji 19

ROZDZIAŁ II. CZYNNIKI GEOGRAFICZNE KRETY 28
2.1. Położenie i klimat 28
2.2. Rzeźba terenu 32
2.3. Kreta Zachodnia 34
2.4. Kreta Wschodnia 41
2.5. Centrum wyspy 44

ROZDZIAŁ III. BOGACTWO KULTUROWE KRETY 52
3.1. Charakterystyka kultury kreteńskiej 52
3.2. Kultura pałaców Krety minojskiej 58
3.3. Freski i malarstwo 66
3.4. Ceramika, rzeźba i gliptyka 71

ZAKOŃCZENIE 79
BIBLIOGRAFIA 81
SPIS ZDJĘĆ 84

Celem pracy jest zaprezentowanie geografii, historii i kultury greckiej wyspy Kreta.

Praca składa się z trzech rozdziałów.

W pierwszym rozdziale opisane są historyczne uwarunkowania rozwoju Krety, a więc: rys historyczny Krety oraz Kreta jako główny historyczny walor turystyczny Grecji.

W drugim rozdziale przedstawione są czynniki geograficzne Krety, a więc: położenie i klimat, rzeźba terenu, Kreta Zachodnia, Kreta Wschodnia oraz centrum wyspy.

W trzecim rozdziale zaprezentowane jest bogactwo kulturowe Krety, a więc: charakterystyka kultury kreteńskiej, kultura pałaców Krety minojskiej, freski i malarstwo oraz ceramika, rzeźba i gliptyka.

Lubieżny Zeus wybrał też Kretę na świątynię miłości, gdy po raz ko­lejny, pod postacią byka, udał się na tę wyspę z uprowadzoną księż­niczką Europą. Dzielny Tezeusz oraz mądra Ariadna walczący z potworem Minotaurem, pomysłowy Dedal oraz jego niesforny syn Ikar, piękni młodzieńcy oraz tańczące na freskach w pałacu w Kno­ssos dziewczęta – wszystkie te mitologiczne postacie, wykorzys­tywane dzisiaj jako motywy na pocztówkach i sympatycznych pamiątkach, znakomicie rekla­mują wyspę. Dzięki kulturze minojskiej, która w okresie między 2000-1400 p.n.e., rozwinęła się w pierwszą zaawansowaną kul­turę europejską, Kreta uznawana jest kulturowo i historycznie za kolebkę Europy. Świadczą o tym liczne pozostałości, chociażby wspaniałe pałace przywodzące na myśl labirynty w Knossos, Festós, Malii, Kato Zakros, czy też eksponaty znajdujące się w Muzeum Archeologicznym w Iraklionie (Herakleion) oraz w innych muzeach na wyspie. Można tam podziwiać ceramikę O pięknych formach, filigranową biżuterię, niezwykłe stoły ofiarne, zdobione sarkofagi, kolorowe malowidła ścienne oraz wiele przydat­nych przedmiotów użytku codziennego.

5/5 - (9 votes)
image_pdfimage_print