Wpływ reform gospodarczych na sytuację polityczną w Chinach w latach 1978 – 2002

WSTĘP

I. POWSTANIE CHIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ
1.1 Walka o władzę, początek ery Mao Zedonga
1.2 Nowy Ład
1.3 Wielki Skok Naprzód
1.4 Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna
1.5 Walka o władzę po Wielkim Sterniku
1.6 Bilans Rewolucji Kulturalnej

II. REFORMY DENG XIAOPINGA 1978-1988
2.1 Cztery Modernizacje
2.2 Zwycięstwo reformatorów
2.3 Początek dynamicznego rozwoju
2.4 Reformy
2.5 Pekińska Wiosna

III. KIERUNEK REFORM PO WYDARZENIACH PEKIŃSKIEJ WIOSNY
3.1 Reformy przeprowadzone w Chińskiej Republice Ludowej po masakrze na Placu Tiananmen
3.2 Kierunek reform po śmierci Deng Xiaopinga
3.3 Szanse i zagrożenia chińskich reform

ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA

WSTĘP

Tematem niniejszej pracy jest analiza wpływu reform gospodarczych na sytuację polityczną w Chinach w latach 1978 – 2002. Okres ten jest szczególnie istotny dla zrozumienia współczesnej sytuacji w tym kraju, jako że to właśnie wtedy Chiny przeprowadziły serię głęboko przekształcających reform, które doprowadziły do powstania ich obecnego systemu polityczno-ekonomicznego.

Początek naszej analizy przypada na moment powstania Chińskiej Republiki Ludowej, który wyznaczał nowy kierunek dla kraju, rządzony przez Mao Zedonga. Opisujemy walkę o władzę i początki ery Mao, a także koncepcję Nowego Ładu i ambicje Wielkiego Skoku Naprzód. Ważnym elementem tej części analizy jest również Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna, która miała fundamentalny wpływ na społeczeństwo i politykę w Chinach, a jej echa są odczuwalne do dzisiaj.

W drugim rozdziale skupiamy się na okresie reform Deng Xiaopinga, które zaczęły się w 1978 roku i trwały przez następne dziesięć lat. Opisujemy Cztery Modernizacje, które przeprowadził Deng, a także reformy, które pomogły skierować Chiny na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego. Ten okres kończy się Pekińską Wiosną, momentem pełnym nadziei i optymizmu, ale także dramatu i konfliktu.

Trzeci i ostatni rozdział analizuje kierunek reform po wydarzeniach Pekińskiej Wiosny. Zastanawiamy się nad tym, jakie reformy zostały przeprowadzone w Chińskiej Republice Ludowej po masakrze na Placu Tiananmen, jakie kierunki reform podjął rząd po śmierci Deng Xiaopinga, oraz jakie szanse i zagrożenia niosły ze sobą te zmiany.

Celem tej pracy jest zrozumienie, jak reformy gospodarcze wpłynęły na sytuację polityczną w Chinach w latach 1978 – 2002. Chcemy zrozumieć, jak te reformy pomogły ukształtować współczesne Chiny, jakie były ich konsekwencje dla społeczeństwa i polityki, a także jakie wyzwania i możliwości niosły ze sobą te zmiany.

Podsumowując, ta praca to próba zrozumienia, jak reformy gospodarcze wpłynęły na kształtowanie się sytuacji politycznej w Chinach, i jak te zmiany wpłynęły na kraje i ludzi, którzy w nich żyją. Mamy nadzieję, że nasze badanie pomoże czytelnikom zrozumieć te złożone i ważne procesy.

Liczba stron 84
Nazwa Szkoły Wyższej Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstw
Rodzaj pracy licencjacka
Rok oddania 2006
5/5 - (3 votes)
image_pdfimage_print