Problematyka badań nad postacią w twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Pisarstwo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego obejmuje różne formy wypowiedzi, począwszy od wspomnień, dziennika, recenzji, esejów, relacji z podróży a kończąc na opowiadaniach. Dlatego też cały dorobek pisarski stanowi całość ogromnie złożoną i bogatą pod każdym względem. Uprawiane przez pisarza różne formy pisarskie nawzajem się uzupełniają. Wszystkie jego utwory tłumaczone były na wiele języków i przyniosły uznanie między innymi we Włoszech, Francji, Anglii. Wyrazem tego uznania były prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Gustaw Herling-Grudziński jest twórcą o wyostrzonej świadomości własnego pisarstwa. Styl jego pisarstwa jest rzeczowy, przepełniony niejednokrotnie osobistą namiętnością, intelektualną refleksją, dociekliwością i zadumą. Jego literacki warsztat wynika przede wszystkim z biografii i refleksji nad przemianami w literaturze.

Grudziński w potocznej recepcji jest autorem Innego Świata- opowieści o doświadczeniu totalitaryzmu. W całej twórczości pisarza uwidaczniają się tematy polityczne i społeczne, jednak Grudziński jest nade wszystko pisarzem metafizycznym. Widać to na przykładach opowiadań Wieża, Pieta dell`Isola oraz Drugie Przyjście- na analizie których podejmę temat mojej pracy.

Liczba stron 45
Nazwa Szkoły Wyższej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu
Rodzaj pracy licencjacka
Rok oddania 2009
Głosuj na tę gotową pracę, tę stronę
image_pdfimage_print