SPIS TREŚCI
Wstęp 1
1. Podstawy teoretyczne 2
1.1. Ogólne zagadnienia prawa karnego 2
1.2. Osobowość jako centralny system regulacji zachowania 5
1.2.1. Teoria osobowości G.Allporta 8
1.2.2. Teoria osobowości H.J.Eysencka 15
1.3. Skuteczność odbywania kary izolacji więziennej 18
1.3.1. Geneza przestępczości 18
1.3.2. Pojęcie kary 27
1.3.3. Oddziaływanie resocjalizacyjne 30
1.3.4. Wiezienie i sytuacja izolacji 39
1.4. Osobowość więźniów 43
2. Problematyka i metodologia badań 56
2.1. Cel badań 56
2.2. Problem badawczy 56
2.3. Zmienne badawcze
2.4. Dobór do próby osób badanych 59
2.5. Organizacja i przebieg badań 65
3. Analiza wyników badań 67
3.1. Osobowość skazanych w badanej próbie 67
3.1.1. Analiza profilu
3.1.2. Związek ze zmiennymi ubocznymi 68
3.2.Różnice w osobowości skazanych po raz pierwszy i recydywistów 71
3.3. Wnioski i uogólnienia 76
Zakończenie
Literatura cytowana 80
Załączniki 85
Streszczenie 104
Wstęp
Przedmiotem prezentowanej pracy są różnice w osobowości jednostek skazanych po raz pierwszy i recydywistów. Celem jej zaś jest wykazanie wpływu odbywania kolejnego wyroku pozbawienia wolności na osobowość więźniów.
Liczne badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat, a dotyczące kryminologii i penitencjarystyki, skupiły swoją uwagę na przestępczości w ogóle oraz szczegółowych uwarunkowaniach procesu łamania norm i zasad obowiązujących w społeczeństwie lub też na zjawisku zwiększającej się stale przestępczości i procesie wykolejania się młodych ludzi. W niewielu badaniach interesowano się na wpływem zakładów karnych i odbywania wyroku pozbawienia wolności na osobowość więźniów oraz na powrotność do przestępstw.
Sądzę, iż sens prowadzenia badań w tym zakresie jest tym większy, iż większość wydanych w naszym kraju podręczników dotyczących resocjalizacji i oddziaływań terapeutycznych pochodzi z lat siedemdziesiątych, a niewiele z nich została wzbogacona o najnowsze wyniki badań. Według mnie powinny one zostać poszerzone o najnowszą wiedzę dotyczącą specyfiki środowiska zakładów karnych i ich wpływu na zachowanie i osobowość jednostki odbywającej wyrok pozbawienia wolności. Od wydania tych podręczników upłynęło wiele lat i nie wszystkie wnioski oraz zalecenia, w nich zawarte, wydają się być aktualne. W rozważaniach na ten temat musimy bowiem wziąć pod uwagę obecne warunki ekonomiczne w Polsce, dużą skalę bezrobocia, obniżający się poziom wykształcenia społeczeństwa oraz brak środków finansowych. Warunki te tworzą całkiem inną sytuację, niż ta jaką wzięli pod uwagę twórcy wspomnianych książek
Liczba stron | 101 |
Nazwa Szkoły Wyższej | Akademia Bydgoska im.Kazimierza Wielkiego |
Rodzaj pracy | magisterska |
.