Spis treści
Wstęp
I. Elementy środowiska naturalnego
1. Pojęcie środowiska naturalnego.
2. Charakterystyka elementów środowiska naturalnego.
3. Odpady komunalne jako składnik środowiska naturalnego.
II. Rodzaje odpadów i ich właściwości technologiczne.
1. Klasyfikacja odpadów.
2. Ilość i skład odpadów komunalnych.
3. Odpady przemysłowe niemasowe.
4. Zagrożenia wynikające z niekontrolowanego składowania odpadów.
III. Kształtowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
1. Główne problemy gospodarki odpadami komunalnymi.
2. Selektywna zbiórka odpadów komunalnych.
3.Metody odzyskiwania surowców wtórnych z odpadów.
4. Technika składowania odpadów.
5. Uświadomienie społeczeństwa jako element gospodarki odpadami.
Zakończenie
Bibliografia
Wstęp
Człowiek wytwarzał odpady komunalne w każdej epoce. W rozwiniętym społeczeństwie przemysłowym ogromnie wzrosła ilość produkowanych odpadów, a wraz z rozwojem technicznym i konsumpcyjnym stylem życia zmienił się ich skład. Proces ten związany jest z oddziaływaniem na środowisko naturalne. Problem składowania odpadów nie ogranicza się wyłącznie do zajmowania znacznych powierzchni terenu i niszczenia walorów krajobrazowych. Składowiska stanowią poważne zagrożenie dla wód powierzchniowych, podziemnych oraz czystości powietrza, gleb i roślin.
Celem teoretycznym pracy jest identyfikacja określonych zjawisk środowiska naturalnego wraz z jego elementami i zagrożeniami jakie wynikają z niekontrolowanego składowania odpadów.
Cel praktyczny to ukazanie, iż możliwe jest zbudowanie działań dotyczących gospodarki odpadami jako systemu składającego się z prawidłowej organizacji zbiórki odpadów, segregacji, wywozu oraz składowania z uwzględnieniem promocji.
Przypuszcza się przy tym, iż właściwe gospodarowanie odpadami komunalnymi chroni środowisko naturalne przed zagrożeniami wynikającymi z ich niekontrolowanego składowania.
Przedmiotem opracowania jest oddziaływanie odpadów komunalnych na środowisko.
Samorządy gminne odpowiedzialne są za prawidłowe kształtowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Zakres czasowy pracy obejmuje lata 1990-1996. Przedstawione zjawiska występują na obszarze kraju.
Praca składa się z trzech rozdziałów. Rozdział I poświęcony jest ogólnej charakterystyce środowiska naturalnego i jego elementów. W rozdziale II zawarta jest klasyfikacja odpadów komunalnych oraz identyfikacja zagrożeń wynikających z niekontrolowanego ich składowania. Rozdział III przedstawia kształtowanie systemu gospodarki odpadami przez samorządy gminne poprzez organizowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, odzysk surowców wtórnych, składowanie odpadów, których nie można zagospodarować, a także komunikację ze społeczeństwem jako warunek powodzenia całego systemu.
Gospodarka odpadami komunalnymi, mimo że notuje się pewien postęp w tej dziedzinie, wymaga jeszcze wielu przedsięwzięć, w tym natury promocyjnej. W złożonej sytuacji Polski konieczne jest określenie strategii umożliwiającej racjonalne i optymalne wydatkowanie środków finansowych przeznaczonych na realizację właściwych rozwiązań.
Liczba stron | 85 |
Nazwa Szkoły Wyższej | AE Katowice |
Rodzaj pracy | magisterska |
Rok oddania | 2001 |