Satelitarne systemy monitorowania pojazdów

Spis treści:

1.Wstęp.
2.Charakterystyka systemu GPS .
3.Zastosowanie systemu GPS w zdalnym monitorowaniu pracy pojazdu samochodowego.
3.1. Pozycjonowanie pojazdów-opis i zasada działania.
3.2. Monitorowanie pojazdów-opis i zasada działania.
3.3. Abonamentowe systemy monitorowania pojazdów GPS.
3.4. Niezależne systemy monitorowania pojazdów GPS.
4. Opis wybranych systemów .
4.1. Satelitarny system monitorowania pojazdów ELTE GSM.
4.2. Satelitarny system monitorowania pojazdów LIBERTY GPS.
4.3. Samochodowy system alarmowy z pozycjonowaniem GPS/GSM CARFINDER
4.4. System zarządzania flotą pojazdów i maszyn roboczych MOTOGRAF
4.5. System lokalizacji pojazdów SPACEGUARD
4.6 System lokalizacji i zarządzania flotą pojazdów TRUCK 24
4.7. System aktywnego zabezpieczenia pojazdów GPS/GSM AUTOGUARD
4.8. Satelitarny system nadzoru pojazdów MOBITEL
5 Porównanie wybranych systemów GPS.
6.Zakończenie.

1. WSTĘP

W mojej pracy dyplomowej przedstawiam GPS jako nowoczesne narzędzie służące do kontrolowania i ochrony pojazdów. GPS to źródło informacji a informacja w XXI wieku to najbardziej wartościowy towar. Czynnikiem, który podnosi jeszcze wartość informacji jest szybkość i niezawodny sposób jej przekazywania.

W obecnych czasach , rzeczywistość wymaga od przedsiębiorców zajmujących się transportem nie tylko obsługi klientów ale przede wszystkim pełnego zaangażowania w sprawę ochrony pojazdów, kierowców i przewożonych ładunków. Coraz częściej drogi stają się miejscem napadów i kradzieży.

W ostatnich latach w Polsce kradzionych jest ok.50 tysięcy samochodów rocznie w tym ok. 1400 samochodów ciężarowych i ok. 6600 samochodów dostawczych. W roku 2005 zgłoszonych zostało 113 napadów na kierujących samochodami ciężarowymi. Niestety nie ma sposobu, który mógłby zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Nawet najlepsze autoalarmy, immobilizery i zabezpieczenia mechaniczne nie dają nam pewności bezpieczeństwa a wręcz przeciwnie stanowią dla złodziei nowe wyzwania. Istniejące na rynku zabezpieczenia złodzieje mogą obejść w ciągu kilku kilkunastu minut. Aby ten proceder stał się mniej dokuczliwy i aby nie dochodziło do tego typu zdarzeń wymagana jest kontrola transportu pojazdów w sposób umożliwiający podjęcie natychmiastowych i zdecydowanych działań.

System GPS umożliwia określenie dokładnej pozycji pojazdu w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Odbiornik GPS zainstalowany w pojeździe analizuje sygnał z co najmniej trzech widocznych jednocześnie satelitów i na podstawie różnicy czasów docierających do niego fal radiowych oblicza swoją pozycję, prędkość i kurs. Jest narzędziem kontrolnym wspomaganym przez telefonię komórkową GSM, który w sposób skuteczny pomaga w lokalizacji i śledzeniu w czasie rzeczywistym trasy pojazdu. Rozwojowi systemu GPS sprzyja równoległy rozwój w zakresie systemów łączności. Od nich bowiem zależy możliwość powiedzieć ,że w zakresie zarządzania przewozami są to usługi komplementarne. System GPS działa praktycznie na całym świecie. O jego przydatności w zabezpieczaniu transportu decyduje zasięg telefonii komórkowej, która odpowiada za przekaz danych z pojazdu do komputera bazowego.

Dzięki tak mobilnym i otwartym aplikacjom firmy transportowe, spedycyjne i kurierskie maja możliwość obserwowania i analizowania ruchu swoich pojazdów, a także przewożonych ładunków. Mają one również możliwość w sposób bardziej efektywny i w trybie on-line zarządzać przewozami, ograniczać puste przebiegi i niewykorzystaną przestrzeń. Reasumując należy stwierdzić, iż w XXI wieku globalne systemy pozycjonowania stały się dobrem powszechnego użytku, podobnie jak ogólnoświatowe systemy dróg , kolei i połączeń lotniczych.

Liczba stron 42
Nazwa Szkoły Wyższej Politechnika Śląska w Gliwicach
Rodzaj pracy licencjacka
Rok oddania 2003
5/5 - (1 vote)
image_pdfimage_print