Wstęp:
- Przedstawienie tematu pracy
- Kaprys czy ofiara popkultury – uzasadnienie wyboru tematu pracy licencjackiej w kontekście kampanii reklamowej marki Nolita przygotowanej przez Oliviera Toscani z udziałem francuskiej aktorki, Isabelle Caro, która przy wzroście 165 cm waży 31 kilo.
- Opis poszczególnych rozdziałów.
I Rozdział: Zaburzenia łaknienia
- Anoreksja ujecie definicyjne (Pierwsza naukowa definicja i opis anoreksji sformułowane przez C.E. Laseug i W.W. Gull w 1873 roku.)
- Zespół fizycznego wyniszczenia spowodowanego niewydolnością funkcji przysadki opisany przez Simmondsa na początku XX wieku – na 20 lat odwraca uwagę klinicystów od psychologicznych aspektów zaburzeń łaknienia.
- Po roku 1930 na skutek udokumentowanych przypadków uszkodzenia przysadki, którym nie towarzyszył ekstremalny spadek masy ciała, zaczęto poszukiwać uwarunkowań biologicznych, psychologicznych, rodzinnych i społecznych, oraz szukać mechanizmów przyczyniających się do rozwoju choroby)
- Kryteria diagnostyczne
- Bulimia (Pierwszy opis bulimii sformułował w II wieku n.e. Galen. Schorzenie to miało być spowodowane przez kwas żołądkowy odpowiedzialny za przesyłanie do mózgu niewłaściwych sygnałów.
- Indukowane wymioty utożsamiane z odtruwaniem organizmu podobnym do upuszczania krwi
- Objawy bulimii psychicznej i jej kryteria diagnostyczne (opisane w latach sześćdziesiątych XX wieku przez H. Bruch)
- G. Russell formułuje określenie bulimia nervosa, które rezerwuje dla przypadków przebiegających w powiązaniu z jadłowstrętem psychicznym
- Rozróżnienie Anoreksji i Bulimii. (Po raz pierwszy Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne uściśliła, że bulimia nie musi występować z anoreksją, mimo iż często jej współtowarzyszy.)
II Rozdział: Społeczne przyczyny i skutki
- Występowanie chorób łaknienia w przeszłości – anorexia mirabilis:
- a) Świadome ograniczanie pokarmów w średniowieczne żywotach świętych: Święty Antoni, Święty Szymon Słupnik, Święta Katarzyna ze Sieny, itd.
- b) Występowanie między XVI a XVIII wiekiem tak zwanego fenomenu „poszczących dziewcząt”- prezentowanych na dworach i jarmarcznych odpustach.
- Zaburzenia łaknienia w kontekście ideałów popkultury – przedstawienie teorii na temat związku na temat częstotliwości występowania zaburzeń łaknienia wśród osób będących pod wpływem zachodniego kręgu kulturowego.
- a) Włodarczyk-Bisaga w 1994 roku opisała różnice w częstotliwości występowania w zależności od badanej grupy społecznej czy etnicznej. Na przykładzie występowania w krajach zachodniego kręgu kulturowego w porównaniu z Ameryką Południową i Dalekim Wschodem
- b) Badania Mumford i Whitehouse z 1988 roku wykazały, że wraz z przenikaniem wzorców związanych z kulturą zachodnią zwiększa się ryzyko zapadania na choroby odżywiania u azjatyckich dziewcząt.
- c) Badania Nasser z tego samego roku wskazują, że studentki pochodzenia arabskiego studiujące w Londynie znacząco częściej zapadały na jadłowstręt psychiczny niż ich rodaczki studiujące w miejscu zamieszkania.
- d) Rathner, Felker i Stiwers w swych badaniach z 1994 roku ustalili, że zaburzenia odżywiania dotykają coraz częściej osoby nie tylko z średnich i wyższych grup społecznych, ale też z niższych warstwach w przeciwieństwie do lat ubiegłych, co może być spowodowane lansowanym przez świat mody kultem szczupłej sylwetki.
- Ideał pięknej kobiety i przystojnego mężczyzny lansowany przez świat mediów.
- Opis zmian dotyczących kryteriów, jakim muszą sprostać modelki chodzące po wybiegach w porównaniu z trendami obowiązującymi w latach 80-90 XX wieku, kiedy seksowne były zaokrąglone kształty.
- Kulturysta, homoseksualista i mężczyzna metroseksualny w kontekście zaburzeń odżywiania występujących u mężczyzn.
III. Rozdział: Zaburzenia łaknienia jako dostosowanie do wymogów kultury
– Wykazanie zakotwiczenia omawianych zjawisk i badanego tematu w teorii socjologicznej
– opis metod i technik socjologicznych, dokonanie wyboru metody i techniki adekwatnych dla badania omawianych zjawisk i uzasadnienie wyboru.
– prezentacja problemów badawczych
– opis badanego środowiska (opis badanej populacji, opis badanego obszaru).
– prezentacja wyników badań
– odpowiedzi na problemy badawcze