Geometria kół i osi-wpływ na zachowanie się pojazdu

Spis treści:

WSTĘP 3
1. Geometria kół 4
2. Rozstaw osi 9
3. Rozstaw kół 10
4. Kąt pochylenia koła. 16
5. Zbieżność i samosterowność. 18
6. Kąt skrętu kół 25
7. Moment stabilizujący układ kierowniczy. 27
8. Kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy. 31
9. Stanowisko do pomiaru geometrii kół 32

Wstęp:

Jednym z czynników mających wpływ na bezpieczną jazdę jest geometria ustawienia kół samochodu. Podstawowe wartości ich ustawienia określane są przez producenta. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdu należy te wartości utrzymywać w granicach tolerancji podawanych przez producenta, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z większymi prędkościami pojazdów.

Przeprowadzana okresowo kontrola ustawienia kół samochodu, za pomocą odpowiedniego przyrządu, umożliwia w porę wykrycie i usunięcie usterek, przez co wydłuża się okres użytkowania opon oraz zapewnia się ich równomierne zużycie [1].

Zbieżność może być regulowana za pomocą drążka poprzecznego lub mimośrodu. Także regulowany jest także kąt pochylenia koła i kąt wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy. W wypadku pozostałych wielkości, takich jak kąt pochylenia osi zwrotnicy, promień zataczania, przesunięcie osi zwrotnicy względem osi koła, różnica kątów skrętu koła wewnętrznego i zewnętrznego, pomiary tych wielkości przeprowadza się w zasadzie tylko przy badaniach kontrolnych pojazdów powypadkowych i pojazdów o dużym przebiegu pod kątem bezpieczeństwa ich dalszego użytkowania.

Liczba stron 39
Nazwa Szkoły Wyższej Politechnika Szczecińska
Rodzaj pracy magisterska
Rok oddania 2003
5/5 - (1 vote)
image_pdfimage_print