Fizjoterapia – gotowe prace z fizjoterapii

Jest to kierunek dla ludzi aktywnych, dynamicznych, lubiących pracę z ludźmi. Od dobrego fizjoterapeuty wymaga się odpowiedzialności, kreatywności, szybkich i trafnych decyzji oraz co najważniejsze – cierpliwości, zrozumienia chorej osoby oraz chęci niesienia jej pomocy.

Fizjoterapię można studiować aż na 33 uczelniach w Polsce.

Egzaminy wstępne obejmują testy w zakresie (na przykład na Śląskim Uniwersytecie Medycznym) biologii wraz z elementami anatomii człowieka oraz test sprawnościowy składający się z 2 części – toru przeszkód oraz basenu (przepłyniecie 50 metrów) na czas. Na wielu uczelniach na tym wydziale  są także egzaminy z chemii. Test z biologii obejmuje 60 pytań zamkniętych, w czasie 60 minut. Odbywa się zwykle na początku lipca. Test sprawnościowy odbywa się pod koniec czerwca.

Na AWF egzaminy obejmują często test psychologiczny lub z wiedzy o kulturze fizycznej i oczywiście egzamin sprawnościowy, w skład którego wchodzą (w zależności od uczelni) Test Coopera, skok w dal bądź przez płotki, jedna z gier zespołowych (siatkówka bądź koszykówka) oraz elementy gimnastyki (równoważnia, drążek) i oczywiście basen. Oceniana jest technika i czas wykonania zadań fizycznych.

Ostatnimi czasy bardzo wzrosło zainteresowanie tym kierunkiem, dlatego ilość kandydatów na miejsce też wzrosła. Przeciętnie jest 5,6 osób na miejsce.

W ramach zajęć uczelnie oferują wykłady i ćwiczenia z kinezyterapii, fizykoterapii, masażu oraz anatomii człowieka. Inne przedmioty to np.: fizjologia, patologia, teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej, biologia, biochemia, biofizyka, antropologia, zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, zaopatrzenie ortopedyczne, psychologia,  pedagogika, socjologia, etyka oraz filozofia oraz oczywiście wychowanie fizyczne i metodyka ćwiczeń fizycznych. Odbywają się także liczne praktyki zawodowe; zarówno z kinezyterapii jak i z fizykoterapii –  w szpitalach, przychodniach, klinikach, ośrodkach rehabilitacyjnych, szkołach a nawet przedszkolach.

W szpitalach studenci odbywają ćwiczenia na wszystkich oddziałach – od neurologii, ortopedii, rehabilitacji, kardiologii i kardiochirurgii aż po internę i chirurgię. Uczy się przede wszystkim podejścia do pacjenta, techniki wykonywania ćwiczeń leczniczych (w zależności od schorzenia i wieku). Bardzo ważna jest ocena stanu zdrowia pacjenta, przeprowadzenie badania dla potrzeb rehabilitacji oraz oczywiście umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Wykonuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne, student uczy się obsługi aparatów do tych zabiegów, poznaje odpowiednie parametry wykorzystywane w lecznictwie oraz wskazania i przeciwwskazania do zabiegów oraz samo działanie i cel takiego zabiegu. W fizjoterapii dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo student poznaje podstawy metod wykorzystywanych w tych schorzeniach.

Fizjoterapia jest bardzo wszechstronnym kierunkiem i jeśli ktoś  lubi pracę z ludźmi, to odnajdzie się w tym zawodzie. Daje ona bardzo dużo możliwości. Poza wszystkimi wymienionymi miejscami można pracować także w gabinetach odnowy biologicznej, zakładach pracy chronionej, uzdrowiskach, prywatnych gabinetach masażu, domach opieki społecznej i wielu innych.

Poniżej nasze gotowe prace z fizjoterapii: