Liczba stron: 72
Nazwa Szkoły Wyższej: Uniwersytet Zielonogórski
Rodzaj pracy: licencjacka
Rok oddania: 2012
Zawartość pracy:
SPIS TREŚCI
Wstęp 4
1. Pojęcie zdolnego ucznia w świetle literatury 6
1.1 Pojęcia dotyczące: zdolności, inteligencji i twórczości 6
1.2 Wyjaśnienie pojęcia: zdolnego ucznia 10
1.3 Rodzaje zdolności 13
1.4 Czynniki wpływające na rozwój zdolności 14
1.5 Metody diagnozowania zdolności 15
2. Uczeń zdolny w szkole 18
2.1 Formalne aspekty funkcjonowania ucznia zdolnego 18
2.2 Funkcjonowanie społeczne ucznia zdolnego w grupie rówieśników 20
2.3 Praca nauczyciela z uczniem zdolnym 24
2.4 Praca ucznia zdolnego na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych 25
3. Zakończenie 28
4. Projekty 29
4.1 Zadania dla uczniów uzdolnionych plastycznie 29
4.2 Zadania dla uczniów uzdolnionych matematycznie 42
4.3 Zadania dla uczniów uzdolnionych językowo 46
4.4 Projekty zadań 50
5. Aneks 65
6. Bibliografia 69
Wstęp
Problematyka ucznia zdolnego zajmuje się w ostatnim czasie wiele osób mimo to współcześni nauczyciele zbyt mało czasu poświęcają uczniowi zdolnemu, aby odpowiednio go kształcić. Nauczyciel powinien wiedzieć, że dzieci różnią się miedzy sobą, wiedzą, kompetencjami, rozumieniem procesów i zjawisk zachodzących w świecie. Posiadają różne zainteresowania zdolności i możliwości twórcze. Nauczyciel musi być świadom tych różnic oraz tego, że każde dziecko dysponuje innymi sensorycznymi preferencjami w odbiorze informacji docierających ze świata zewnętrznego, jak również inaczej odbierają określone formy i metody nauczania.
Istotnym zadaniem nauczyciela ucznia zdolnego i twórczego jest tak dobierać metody i strategie nauczania by uczniowie mogli wszechstronnie rozwijać swoje zdolności. Branie pod uwagę nie tylko różnic osobowościowych, ale też społecznych, kulturowych fizycznych oraz psychicznych, powinno być podstawą do dobierania celów, metod, form i treści kształcenia, jak również oceniania ucznia.
Dobry kontakt ucznia z nauczycielem wymaga uważnej obserwacji, aktywnego słuchania i dostrzegania potrzeb dziecka. Zadaniem nauczyciela jest stwarzanie w szkole, która jest nastawiona jeszcze na przeciętność takiego klimatu, aby uczeń zdolny mógł zaspakajać takie potrzeby jak poczucie bezpieczeństwa, uznania, akceptacji, sukcesów, wolności wyboru, tolerancji, wyrażać swoje myśli, przeżycia i oczekiwania. Nauczyciel powinien skupiać się wyłącznie na tym, co dobre w dziecku, wzmacniać jego mocne strony i motywował do rozwijania zdolności poprzez ciekawe formy kształcenia.
Szkoła to również płaszczyzna doświadczeń społecznych, dlatego autorytet nauczyciela we wczesnej edukacji odpowiedzialny jest za wzmacnianie i rozwijanie więzi w kontaktach z rówieśnikami. Nauczyciel uczy uczniów wzajemnego poszanowania, tolerancji, otwartości na niepowtarzalne pomysły, uczy ich cieszyć się z sukcesów innych i godzenia się z porażką tworząc klimat bezpieczeństwa i zaufania, jednocześnie nie dopuszczając niezdrowej rywalizacji.
Bycie takim nauczycielem i tworzenie takich warunków, by dziecko mogło rozwijać swoje twórcze zdolności w dzisiejszej szkole nie jest łatwe, ale i nie niemożliwe.
Dlatego postanowiłam w swojej pracy przybliżyć sylwetkę ucznia zdolnego, sposoby jego diagnozowania i rozpoznawania w grupie klasowej oraz czynniki, jakie mają wpływ na rozwijanie zdolności. Wszystkie te zagadnienia ujęłam w pierwszym rozdziale mojej pracy.
Natomiast drugi rozdział poświeciłam problematyce społecznego funkcjonowania ucznia zdolnego, pracę nauczyciela z uzdolnionym uczniem oraz samej pracy ucznia zdolnego.
W trzecim rozdziale zawarłam projekty, które przybliżają diagnozowanie uzdolnień plastycznych, matematycznych czy językowych, oraz zadania rozwijające te uzdolnienia.
W aneksie umieściłam zebrane ustawy i rozporządzenia z Dziennika Ustaw dotyczące ucznia zdolnego.