Spis treści
Wprowadzenie 7
I. Przemiany polityki zagranicznej Polski po 1989 roku 8
1.1. Usamodzielnienie działań Polski 8
1.2. Zmiana sojuszy 11
1.3. Orientacja zachodnia Polski 14
II. Dylematy stosunków polsko-rosyjskich lat 90 17
III. Spór o tradycje polityczne 23
3.1. Spór o sprawy katyńskie 23
3.2. Spór o wojnę 1920 roku 29
3.3. Różnice zdań w ocenie drugiej wojny światowej 34
IV. Dylematy stosunków gospodarczych 37
4.1. Problemy wymiany handlowej 37
4.2. Sporne kwestie energetyczne 41
4.3. Różnice i podobieństwa form nacisku 46
4.3.1. Ropa i gaz 47
Podsumowanie 54
Bibliografia 58
Wprowadzenie
Na temat stosunków pomiędzy Polską a Rosją zapisano już tony papieru i wypowiedziano miliony mniej lub bardziej sensownych słów. Niewiele jest tematów tak bardzo przesiąkniętych politycznymi ideologiami, martyrologią i nienawiścią.
W przypadku polskiego społeczeństwa, od wielu lat istnieje prosty podział. Mamy przeważającą większość odnoszącą się do Rosjan z pogardą, nienawiścią lub co najmniej nieufnością. Przez ostatnie kilkaset lat istniała również nieliczna mniejszość, która próbowała uzdrowić stosunki, niestety często działając na granicy zdrady.
U podstaw wszystkich rodzimych dyskusji na tematy związane ze Wschodem, pojawia się zasadnicze pytanie o to, czy Polska i Rosja mogą w ogóle na dłuższą metę normalnie współistnieć.
Rosjanie są często pełni dobrych chęci, ale wyrażają je z perspektywy mieszkańców imperium. Mówią o słowiańskim braterstwie i mają żal, że po tylu latach łaskawego traktowania ze strony białych i czerwonych carów Polacy rzucają w nich „kalumniami”. Ci z kolei nie mają dla tego punktu widzenia zrozumienia i nie potrafią zrozumieć, że dla Kremla Rzeczpospolita jest tylko jednym z wielu sąsiadów i to wcale nie najpotężniejszym.
Wzajemnych żalów, stereotypów i szyderstw jest jeszcze wiele. Jeśli dorzucić do nich jak skutecznym narzędziem walki politycznej w obu krajach jest budzenie resentymentów narodowych, wieloletnie waśnie wydają się być już nie do rozwikłania.
Celem pracy jest omówienie dylematów stosunków polsko – rosyjskich. Praca podzielona została na cztery rozdziały.
W pierwszym rozdziale przedstawiono przemiany polityki zagranicznej Polski po 1989 roku, drugi rozdział omawia dylematy stosunków polsko-rosyjskich lat 90.
W trzecim rozdziale zawarto dylematy dotyczące tradycji politycznych pomiędzy Polską a Rosją, ostatni rozdział podejmuje tematykę polsko – rosyjskich stosunków gospodarczych.
Przy pisaniu pracy korzystano z dostępnej literatury przedmiotu, której wykaz zamieszczony został w bibliografii.
Liczba stron | 60 |
Nazwa Szkoły Wyższej | – |
Rodzaj pracy | licencjacka |
Rok oddania | 2010 |