Barack Obama jako wybitny przywódca polityczny

Spis treści

Wstęp . 3

I. Podstawowe zagadnienia politologiczne. 5
1. Cechy osobowości lidera politycznego. 5
2. Pojęcie przywództwa politycznego. 7
3. Definicja pojęcia władzy. . 10
4. Charyzma w świecie polityki . 12
5. Władza i jej charakterystyczne cechy. 14
II. Życie i droga polityczna Baracka Obamy. 16
1. Sylwetka Baracka Obamy. 16
1.1 Dzieciństwo. 16
1.2 Edukacja. . 18
1.3.Kariera polityczna. 19
1.4 Życie prywatne. 20
2..Barack Obama jako symbol społeczeństwa bezrasowego. . 21
3. Barack Obama jako lider polityczny. 23
III. Barack Obama Prezydentem USA. 28
1. Prawybory w USA. . 28
2.Kampania wyborcza 2008 w USA. 30
3.Notowania Baracka Obamy i Hilary Clinton. 32
4.Wybory prezydenckie 2008 w USA. . 33
4. Dzień 4 listopada 2008. 37
5. Pierwszy dzień Baracka Obamy. 39
6. Świat Baracka Obamy – program, poglądy. 42
7. 100 dni Baracka Obamy 43

Zakończenie . 47

Bibliografia.

Wstęp

Moja praca licencjacka poświęcona jest obecnemu 44-temu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej- Barackowi Obamie. Tytuł moje pracy „Barack Obama, jako przywódca polityczny” skłania do wyjaśnienia głównego pojęcia, jakim jest lider polityczny i związane z nim zagadnienia, czyli przywództwo polityczne i władza. Celem a zarazem tezą mojej pracy jest próba ukazania, w jaki sposób Barack Obama stał się przywódca politycznym, jakie posiada cechy osobowości, które przekonały wyborców i cały świat.

Praca składa się z trzech rozdziałów, które rozwijają poszczególne zagadnienia i objaśniają fenomen osoby Baracka Obamy. Pierwszy rozdział pracy poświęcony jest zagadnieniom politologicznym, które związane są z tematem mojej pracy. W pracy podejmuje się wyjaśnienia pojęć takich jak: lider, autorytet polityczny, przywództwo, władza, władza polityczna i charyzma w świecie polityki. Bardzo ważnym elementem pracy jest ukazanie jak osoba w świecie polityki może stać się cenionym, charyzmatycznym politykiem, który ma do wypełnienia misje i w sposób spontaniczny zostają uznane przez jego zwolenników jego wyjątkowe cechy.

Charyzma jest jedna z najważniejszych relacji pomiędzy liderem a jego zwolennikami. Przywództwo jest jednym z najczęściej obserwowanych, ale najgorzej rozumianym na świecie, dlatego próbuje ukazać, jakie cechy osobowości powinien posiadać przywódca polityczny, na przykładzie Prezydenta USA Baracka Obamy. W rozdziale drugim opisuje sylwetkę Baracka Obamy, a w tym poszczególne etapy w jego życiu. Począwszy do dzieciństwa, wykształcenia, drogi politycznej skończywszy na życiu rodzinnym.

Ukazuje również postać Baracka Obamy, jako polityka, kandydata bezrasowego. Bardzo ważnym elementem w tym rozdziale jest przedstawienie czytelnikowi, na czym polega fenomen Baracka Obamy. Jego charyzma przeniknęła do każdego zakątka świata. Pojawił się tak naprawdę znikąd, czarnoskóry polityk z 4 letnim doświadczeniem w polityce, od kiedy zasiadł w 2004 roku w Senacie. Obama to postać fascynująca każdego, nawet doświadczeni krytycy porównują go do Johna Kenned’ego.

Możemy śmiało powiedzieć, że już od dawno żaden polityk w USA nie budził takich emocji i poruszenia. W trzeciej części mojej pracy licencjackiej wyjaśniam, na czym polegają prawybory i jak one wyglądały w USA w 2008 roku, kiedy o urząd Prezydenta ubiegał się Barack Obama i Johm McCain. Kolejnym etapem jest cześć poświęcona kampanii, wyborom i wydarzeniom, które miał miejsce w Grand Parku w Chicago, stanie Illinois, gdzie zebrały się tłumy, aby uczestniczyć w tym historycznym dniu. 4-tego listopada 2008 zostanie zapamiętamy przez wszystkich Amerykanów i cały świat. Następne akapity przedstawiają pierwsze dni Baracka Obamy, jako Prezydenta, zaprzysiężenie, jego program i skutki, jakie wynikają z bycia Prezydentem. Całą pracę kończę podsumowaniem działalności Baracka Obamy od dnia, w którym został Prezydentem.

Pisząc pracę o 44-tym Prezydencie Stanów Zjednoczonych wykorzystałam większość dostępnych źródeł, które pomogły mi w potwierdzić wcześniej założoną tezę. Wśród ciekawych, godnych polecenia tytułów dostępnych na rynku wskazuję na książki napisane przez samego Baracka Obame: Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu.” i „Odwaga nadziei”. W pracy wykorzystałam pozycje, które są źródłem wiedzy politologicznej. Temat mojej pracy jest związany z bieżącymi wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych, co skłoniło mnie również do korzystania z codziennej prasy jak i odwiedzenia portali internetowych poświęconych tematyce wyborów 2008 w USA.

Liczba stron 50
Nazwa Szkoły Wyższej
Rodzaj pracy licencjacka
Rok oddania 2009
5/5 - (2 votes)
image_pdfimage_print