Symptomatologia dysleksji rozwojowej i jej kwintesencja

Liczba stron: 64

Nazwa Szkoły Wyższej: Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie

Rodzaj pracy: licencjacka

Zawartość pracy:

Spis treści

Wstęp 1.1.Geneza pojęcia
1.1. Dysleksja- próba zdefiniowania na tle literatury naukowej
1.2. Mowa a czytanie i pisanie
1.3. Diagnoza dysleksji

2. Hipotezy etiologiczne dysleksji rozwojowej

3. Symptomy dysleksji rozwojowej
3.1. Opis zmian i błędów uwarunkowanych wiekiem dziecka
3.2. Charakterystyka zaburzeń funkcji percepcyjno- motorycznych
3.2.1. Objawy zaburzeń spostrzeżeń wzrokowych (analizy i syntezy wzrokowej)
3.2.2. Objawy zaburzeń spostrzeżeń słuchowych (analizy i syntezy słuchowej)
3.2.3. Objawy zaburzeń funkcjonowania ruchowego (analizatora kinestetyczno – ruchowego)
3.2.4. Objawy zaburzeń procesu lateralizacji i orientacji przestrzennej
3.2.5. Objawy zaburzeń koordynacji funkcji wzrokowych, ruchowych i słuchowych

4. Terapia dysleksji rozwojowej

5 . Zakończenie i wnioski

Bibliografia

Wstęp

Inspiracją do zagłębienia się w istotę dysleksji rozwojowej była książka R.D.Davisa, E.M.Brauna, Dar dysleksji.

Dysleksja nazywana bywa ukrytym kalectwem, gdyż trudno zauważyć, a niekiedy nawet przyjąć do wiadomości istnienie zaburzeń, które są tak widoczne i oczywiste, jak np. fizyczne kalectwo. Sformułowanie „ukryte kalectwo” pokazuje, iż przyczyny trudności w uczeniu się leżą „wewnątrz” dziecka i niełatwo je zdiagnozować. Niektórzy nauczyciele negują istnienie tego typu problemów ze względu na trudność i specyfikę diagnozy. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób myli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania z globalnymi opóźnieniami (zaburzeniami) intelektualnymi czy zaburzeniami środowiskowymi.

W społeczeństwie przeciętna definicja nie wykracza poza stwierdzenie, że dysleksja dotyczy trudności w czytaniu i pisaniu. Niewielu potrafi przedstawić istotę i źródło dysleksji.

Zaczynając od genezy poprzez symptomatologię, diagnozę , terapię nakreśliłam wizerunek natury dysleksji.

W mojej pracy skoncentrowałam się na znajomości symptomów oraz terapii dysleksji ponieważ uważam, że bardzo dobra orientacja tematu, pozwala „wykryć” w klasie uczniów z „ryzyka dysleksji” lub z dysleksja rozwojową. Umożliwia to kierowanie ich na badania diagnostyczne oraz udzielanie im właściwej pomocy.

To jest gotowa, obroniona praca. Gdyby chcieli Państwo zlecić napisanie zupełnie nowej pracy, to zapraszamy na stronę pisanie prac - sprawdzony serwis!