Archeologia

Jest wielu ludzi, którzy patrzą na świat przez pryzmat historii. Zaczynają od książek historycznych, chcą stale poznawać fakty, wydarzenia i daty z przeszłości ludzkości. Ale niektórym to nie wystarczy. Dla tych, którzy chcą czegoś więcej, archeologia jest wymarzonym kierunkiem studiów. Archeologia daje nam możliwość osobistego uczestniczenia w odkrywaniu historii.

Niezależnie od uczelni, na której zdecydujemy się studiować na pewno będziemy brać udział w wykładach i ćwiczeniach. Ćwiczenia często są dyskusjami na podstawie przeczytanej literatury. Spotkamy również seminaria i laboratoria (zajęcia praktyczne). Zajęcia są podzielone na obowiązkowe, specjalizacyjne i opcjonalne (fakultatywne). Z pewnością weźmiemy również udział w zajęciach w terenie, które są obowiązkowe i najczęściej polegają na wyjazdach w różne ciekawe miejsca nie tylko w Polsce, ale np. na Ukrainie czy w Egipcie.

W zakresie archeologii mamy do wyboru szereg specjalności, takich jak: archeologia architektoniczna, archeologia starożytna, archeologia podwodna, konserwacja zabytków archeologicznych, archeologia polska i ogólna, archeologia śródziemnomorska. Studenci archeologii polskiej i ogólnej uczestniczą w zajęciach (wykładach, ćwiczeniach, seminariach) poświęconych epokom kamienia, brązu, żelaza i średniowiecza, a studenci archeologii śródziemnomorskiej – w zajęciach z archeologii starożytnego Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oprócz proponowanych specjalności istnieją specjalności indywidualne – archeologia środowiska, archeologia pozaeuropejska, archeometria i bioarcheologia.

Po ukończeniu studiów absolwenci mogą być zatrudnieni w urzędach konserwatorskich, placówkach naukowo-badawczych, prywatnych firmach archeologicznych, i przede wszystkim (najczęściej) muzeach. Zapewne marzeniem każdego młodego człowieka interesującego się archeologią jest udanie się na wielkie wykopaliska, na przykład do Egiptu, i odkrycie czegoś ważnego i wielkiego. Faktem jest, że trzeba być wyróżniającym się studentem i mieć oprócz tego trochę szczęścia, żeby coś takiego osiągnąć, ale wszystko jest możliwe – życzymy Wam tego jak najbardziej!

Niestety, na razie gotowych prac z archeologii nie ma w naszym serwisie, ale może zainteresują Was gotowe prace z historii:


A poniżej komentarze studentów, absolwentów archeologii.


Zawód bez przyszłości, skończyłam i się przekwalifikuję

Niestety; miłe studia, miły czas, dużo picia, nauka nieciężka, a z pracą kiepściuchno. Uprzedzam: nie liczcie na jakieś wyjazdy do Egiptu itd., nic z tego: to tylko dla wybranych na egiptologii, poza tym za takie praktyki się słono płaci. Na te studia powinni iść ludzie, którzy mają od początku plan pozostania na uczelni. Jest to jedyny dobry pomysł, teraz rozwija się także parę firm archeologicznych; ale jest to naprawdę ciężka praca i tylko nadzoruje się prace budowlane, czy nie wychodzą zabytki. Kiedy wyjdą , zabezpieczasz tylko ten fragment zabytku, który wyszedł; rysujesz profil glebowy, dokumentacja techniczna, rysunek itd. a pozostała część zabytku pozostającą poza rozkopanym obszarem, pozostawiasz, gdyż nie możesz jej teraz ruszyć.


Do tych co chcą wiedzieć co robić po…

Kończę właśnie archeo. Dla tych co twierdzą, iż nie ma pracy w zawodzie mam tylko jedną odpowiedź: a co wy robiliście przez 5 albo i więcej lat na studiach tych? 1. trzeba jeździć na praktyki 2. trzeba jeździć na praktyki 3. trzeba jeździć na praktyki. To pierwsze trzy ważne punkty tego co trzeba robić, aby znaleźć pracę w zawodzie. 4. uczyć się – + uczyć się języków (wymagane przy pisaniu wszelkich prac, jeżdżeniu na konferencje, praktyki) 5. jeździć na konferencje 6. poznawać jak najwięcej ludzi związanych z zawodem 7. być dobrym w specjalizacji 8. znać się na materiale ogólnym Ciekawi mnie raczej jaki kierunek po uczelni obierają ci „studenci” archeologii którzy tu się wykazywali co twierdzili, że nie ma pracy w zawodzie, że nie da się z tego wyżyć, że trzeba koniecznie pracować na uczelni. Polska archeologa jest jedną z najwyżej ocenianych archeologii na świecie, polscy archeolodzy to profesjonaliści, choć zdarzają się i zgniłe jajka. Chcesz pracować w zawodzie? To się ucz, nawiązuj kontakty i pokaż, że umiesz pracować. A praca fizyczna? To najfajniejsza sprawa w tym zawodzie. Poczuć ten moment, gdy nadchodzi odczyszczać jakiś ciekawy fant w glebie, czekać na tą chwilę gdy się go wyciągnie z ziemi… Kocham ten zawód, i będąc na ostatnim roku mam zapewnioną pracę w zawodzie… i nie na uczelni. Ktoś powie, że mam fart albo i plecy. Może i mam, ale sam sobie na dobrą opinię zapracowałem. Pozdrawiam pasjonatów